گفتگوی اختصاصی با دکتر محمدجواد کیان، مدیریت مرکز درمانی تخصصی خیریه سوده


 

لطفا مرکز درمانی تخصصی خیریه سوده را معرفی بفرمائید و توضیح دهید در کجا واقع شده و چه خدماتی ارائه می دهد؟

ماجرای افتتاح مرکز درمانی تخصصی سوده به ۲۶ سال قبل بر می گردد. در اسفند سال ۱۳۷۴ سرکار خانم فاطمه هاشمی ریاست بنیاد امور بیماریهای خاص بنا به ضرورت و نیاز بیماران خاص جنوب استان تهران با حمایت آیت ا… هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهور وقت جمهوری اسلامی ایران، اقدام به تأسیس و راه اندازی یک مرکز درمانی تخصصی برای بیماران خاص تالاسمی و دیالیزی در منطقه جنوب غربی استان تهران در شهرک واوان شهرستان اسلامشهر کردند.

چرا شهرک واوان برای احداث مرکز درمانی تخصصی انتخاب شد؟

چون در جنوب استان، مرکز دیالیزی وجود نداشت و بیماران مجبور بودند  ۳ روز در هفته مسافت زیادی را طی کنند و با مشقت فراوان خودشان را به مرکز دیالیز در شهر تهران برسانند. بنابراین مرکزدرمانی سوده، تنها مرکز دیالیز در جنوب استان شد که در آغاز کار ۳۳تخت دیالیز داشت. حتی در کنار مرکز درمانی، منازل مسکونی نیز برای بیماران در شهرک واوان تدارک دیده شد تا ساکنین  شهرهای حاشیه ای مسافت کمتری تا مرکز درمانی داشته باشند و همه این اقدامات باقیات صالحاتی برای بانیان این عمل خداپسندانه گردید که منافع آن تا نسل بعد، بر جای مانده. از آن زمان تاکنون بیش از یک میلیون جلسه دیالیز در مرکز درمانی تخصصی خیریه سوده انجام شده و هزاران نفر از خدمات این مرکز درمانی بهره برده اند.

هم اکنون ظرفیت پذیرش بیماران در مرکز درمانی تخصصی خیریه سوده، چه تعداد است؟

با گذشت زمان و به دنبال افزایش تعداد بیماران، توانایی ظرفیت پذیرش بیماران در مرکز درمانی تخصصی خیریه سوده نیز توسعه یافت و تعداد دستگاه ها به ۷۴ تخت دیالیز رسید و بیماران در سه شیفت صبح، ظهر و شب از شهرهای اطراف مانند اسلامشهر، رباط کریم، چهاردانگه، شهریار، بهارستان، پرند، سلطان آباد، احمدآباد، میان آباد، وجیه آباد و . . . به این مرکز مراجعه میکنند و با این ترتیب مرکز درمانی تخصصی خیریه سوده تبدیل به پرجمعیت ترین مرکز دیالیز در سطح کشور شد.

چه خدماتی در مرکز درمانی تخصصی به بیماران ارائه می شود و شامل چه واحدهایی هست؟

در حال حاضر افزون بر بخش های تخصصی دیالیز و تالاسمی واحدهای مختلف از قبیل درمانگاه سرپایی، آزمایشگاه پاتولوژی، روانشناسی، تغذیه، بهداشت و مددکاری در این مرکز فعالیت دارند تا در پی مراجعه مستمر بیماران در طی سالهای متوالی آرامشی همانند خانه و خانواده برای آنان در این مرکز درمانی شکل گیرد.

ارتباط صمیمانه و عاطفی پرستاران مجرب و با اخلاق مرکز درمانی تخصصی خیریه سوده با بیماران مراجعه کننده به گونه ای است که کادر درمان با مراقبت از بیماران حکم فرزندان آنان را پیدا کرده اند.

همچنین حمایت های بی دریغ واحد مددکاری به مددجویان از طریق حمایت های خیرین در قالب کمک  هزینه های آمد و رفت به مرکزدرمانی و تهیه نسخه های دارو و درمان آنان و پرداخت کمک هزینه های معیشتی و اهدای سبد کالا، پیگیری امور اجتماعی و رسیدگی به امور معیشتی باعث می شود تا از بار غم بیماران کاسته شود.

آیا مرکز درمانی برنامه توسعه ای برای ارائه خدمات خود دارد؟

از آنجائیکه در جنوب غرب استان تهران، فضای درمانی اختصاصی برای بیماری های خاص خصوصا برای تشخیص و درمان بیماری سرطان وجود ندارد و با توجه به اینکه آمار ابتلا به سرطان، نشان می دهد که متأسفانه سالیانه ۱۲۰ هزار نفر به جمعیت بیماران مبتلا به سرطان کشور افزوده می شود، مرکز درمانی تخصصی خیریه سوده در صدد افزایش ظرفیت و توسعه خدمات خود به بیماران خاص جنوب استان تهران و به خصوص بیماران مبتلا به سرطان است تا یادگاری برای آیندگان فراهم سازد.

احداث مرکز جامع درمانی بیماران خاص، درچه مرحله ای است و چه خدماتی به بیماران پیش بینی شده؟

عملیات احداث کامل ترین مجتمع درمانی بیماری های خاص کشور، در شهرک واوان آغاز شده تا با کمک نیکوکاران در این پروژه مهم و حیات بخش تعداد دستگاه های دیالیز به ۱۲۰ تخت دیالیز ارتقاء یابد و بخش های تشخیصی و درمان سرطان شامل: شیمی درمانی، رادیوتراپی، براکی تراپی در منطقه جنوب استان تهران ایجاد گردد.

در مرکز جامع تخصصی بیماران خاص کلینیک های تخصصی و فوق تخصصی رادیولوژی و سونوگرافی (آندوسکوپی، سیستوسکوپی و کلونوسکوپی) پیش بینی شده است و کلینیک ام اس با تجهییزات طب فیزیکی و فیزیوتراپی می تواند زندگی راحتی را برای مبتلایان به این بیماری به ارمغان آورد.

آزمایشگاه تخصصی، کلینیک دندانپزشکی مخصوص بیماران خاص و داروخانه تخصصی از دیگر بخش های این مجموعه است که برای مجتمع درمانی خاص طراحی شده است.

در پایان گفتگو احساس خودتان را به عنوان مدیر یک مرکز درمانی بیماران خاص، بفرمایید.

آسایش اکنون بیماران دیالیزی مرهون اقدام خردمندانه بانیان این مجموعه درمانی درگذشته بوده است. هم اکنون وظیفه ما است تا نیاز بیماران نسل آینده در منطقه جنوب استان تهران را بشناسیم و در جهت رفع احتیاجات درمانی، یاری گر آنان باشیم.

به امید آنکه با مشارکت و حمایت های مردمی، شاهد احداث و افتتاح مرکز جامع تخصصی بیماران خاص در جنوب استان تهران و استفاده آسان بیماران از امکانات و بهره مندی آنان باشیم.

اخبار

بیماران خاصمرکز تخصصی دیالیزمصاحبه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *