تاریخچه مرکز درمانی تخصصی خیریه سوده

باحمایت بنیاداموربیماری های خاص، در اسفند سال ۱۳۷۴ مرکز درمانی تخصصی خیریه سوده با ۳۳تخت دیالیز، در منطقه جنوب غرب تهران، واقع در شهرک واوان شهرستان اسلامشهر؛ به عنوان اولین مرکز تخصصی دیالیز شروع به فعالیت کرد.

با گذشت زمان و به دنبال افزایش نیاز مراجعان، هم اکنون ۷۴ دستگاه  دیالیز فعال دراین مرکزدرمانی مشغول به کار است و بیماران در سه شیفت صبح، ظهر و شب از شهرهای اطراف مانند اسلامشهر، رباط کریم، چهاردانگه، شهریار، بهارستان، پرند، سلطان آباد، احمدآباد، میان آباد، وجیه آباد و . . . به این مرکز مراجعه می کنند و تاکنون بیش از یک میلیون جلسه دیالیز در مرکز درمانی تخصصی خیریه سوده انجام شده و هزاران نفر از خدمات رایگان پرجمعیت ترین مرکز دیالیز کشور بهره برده اند.

 در حال حاضرافزون بر بخش های تخصصی دیالیز و تالاسمی، واحدهای مختلف از قبیل درمانگاه، آزمایشگاه پاتولوژی، روانشناسی، تغذیه، بهداشت و مددکاری در این مرکز فعالیت دارد تا خدماتی همه جانبه در مرکز درمانی شکل گیرد.

براساس نتایج نظرسنجی صورت گرفته در واحد روابط عمومی، حکایت از رضایت مندی صد در صدی بیماران از واحد پرستاری داشته که نشان از حضور کادر پرستاری مجرب و با اخلاق مرکز درمانی تخصصی خیریه سوده می باشد.

همچنین رسیدگی و توجه بی دریغ واحد مددکاری از مددجویان تحت پوشش مرکز درمانی تخصصی خیریه سوده، در قالب کمک هزینه های آمد و شد، تهیه نسخه های دارو و درمان، پرداخت کمک هزینه های معیشتی، اهدای سبد کالا در مناسبات مختلف، تأمین جهیزیه، ارجاع به مراکز درمانی و پیگیری در امور مشکلات اجتماعی باعث می شود تا از بار غم بیماران  در این مرکز درمانی کاسته شود.

از آنجائیکه در جنوب غرب استان تهران، فضای درمانی اختصاصی برای بیماری های خاص، خصوصا برای تشخیص و درمان بیماری سرطان وجود ندارد و با توجه به اینکه آمار ابتلا به سرطان، نشان دهنده افزایش سالیانه ۱۲۰ هزار نفری به جمعیت مبتلایان در کشور است، مرکز درمانی تخصصی خیریه سوده در صدد افزایش ظرفیت و توسعه خدمات خود به بیماران خاص جنوب استان تهران و به خصوص بیماران مبتلا به سرطان است تا یادگاری برای آیندگان فراهم سازد.

عملیات احداث کامل ترین مجتمع درمانی بیماری های خاص کشور، در شهرک واوان در سال ۱۴۰۱آغاز شده تا با کمک نیکوکاران در این پروژه مهم و حیات بخش تعداد دستگاه های دیالیز به ۱۲۰ تخت دیالیز، ارتقاء یابد و بخش های تشخیصی و درمان سرطان شامل: شیمی درمانی، رادیوتراپی، براکی تراپی در منطقه جنوب استان تهران ایجاد گردد.

در مرکز جامع تخصصی بیماران خاص کلینیک های تخصصی و فوق تخصصی رادیولوژی و سونوگرافی (آندوسکوپی، سیستوسکوپی و کلونوسکوپی) پیش بینی شده است و کلینیک ام اس با تجهییزات طب فیزیکی و فیزیوتراپی می تواند زندگی راحتی را برای مبتلایان به این بیماری به ارمغان آورد.

آزمایشگاه تخصصی، کلینیک دندانپزشکی مخصوص بیماران خاص و داروخانه تخصصی از دیگر بخش های این مجموعه است که برای مجتمع درمانی خاص طراحی شده است.

شایان ذکر است که آسایش اکنون بیماران دیالیزی، مرهون اقدام خردمندانه بانیان این مجموعه درمانی درگذشته بوده و هم اکنون وظیفه ما است تا نیاز بیماران نسل آینده در منطقه جنوب استان تهران را بشناسیم و در جهت رفع احتیاجات درمانی، یاری گر آنان باشیم.