_

واحد مددکاری

_

واحد مددکاری از سال ۱۳۷۹ با هدف رسیدگی و رفع  مشکلات اقتصادی و پیگیری امور اجتماعی و معیشتی بیماران  و با رسالت  توانمند سازی بیماران  برای گذران زندگی، فعالیت خود را آغاز کرده است.

مددکار مرکز درمانی تخصصی خیریه سوده، پس از انجام مصاحبه وبازدید از محل سکونت بیماران، نیازمندی های آنان را اولویت گذاری کرده ومانند عضوی از یک خانواده همراه شادی و غم های آنان می شود.لازم به توضیح است که تسهیل موانع درمانی وآسان سازی مشکلات برای بیماران در اولویت خدمات واحد مددکاری است.

قسمت عمده  کمک های واحد مددکاری از طریق حمایت خیرین و نیکوکاران تأمین می شود.

خیرین از طریق واریز صدقات، نذورات، خیرات و شکرانه امکان حمایت ازبیماران را فراهم می‌سازند.

از آنجایی که مرکز درمانی تخصصی خیریه سوده، بزرگترین مرکز دیالیز در استان تهران و تنها مرکز تخصصی بیماری های خاص در جنوب غربی شهر تهران است، ساکنین  شهرستانهای مناطق جنوبی؛ مانند اسلامشهر، رباط کریم، شهریار، بهارستان و چهاردانگه برای انجام دیالیز به  مرکز درمانی خیریه سوده مراجعه می‌کنند.

بیماری خاص، بیماری مزمن و طولانی مدت است و مراجعات مکرر و متوالی را می طلبد.

بیماران سه روز در هفته از راههای دورو نزدیک به شهرک واوان و مرکز درمانی تخصصی مراجعه می کنند. حمایت خیرین برای کاهش مشکلات حمل و نقل، کمک بزرگی به فرآیند درمان آنان دارد.یک دستگاه ون سواری با عنایت خیر نیکوکار برای حمل و نقل بیماران اهدا شد و هر روز در سه شیفت درمانی صبح،ظهر و شب دردو مسیر رفت و برگشت به بیماران مرکز درمانی تخصصی خیریه سوده سرویس رایگان می دهد.

همچنین واحدمددکاری از طریق برقراری تعامل با آژانس تاکسیرانی، پرداخت هزینه های ایاب و ذهاب بیماران را کاهش داده است و با پرداخت کمک هزینه دسترسی آنان را به خدمات درمانی میسر ساخته است.

از آنجایی که بیمار مبتلا به نارسایی کلیه، سه بار در هفته و هر بار ۴ ساعت تحت همودیالیز قرار می گیرد، برخی از بیماران قادر به انجام حرفه ای نیستند و از کارافتاده محسوب می شوند. بنابراین یکی از مشکلات بزرگ آنان تهیه مسکن و سرپناه است.

کمک نیکوکاران و پرداخت وام به آنها، امکان خرید و اجاره مسکن را ممکن ساخته و با پرداخت قبوض ماهیانه  کمک بزرگی به زندگی بیماران کرده است.

وجود سرپرست بیمار و از کارافتاده، نگرانی ها و بحرانهایی  را برای خانواده ایجاد می کند. تهیه ملزوات خانگی، آماده سازی جهیزیه و سیسمونی برای فرزندان بیماران از اقدامات حمایتی خیرین از خانواده های بیماران است.

وجود بیماری مزمن در خانواده، زمینه ساز بحران های اجتماعی و روانی برای فرد بیمار و خانواده او می شود.واحد مددکاری با کمک خیرین، با پرداخت هزینه مشاوره های روانپزشکی نجات بخش آسیب های روانی پدید آمده به دنبال بیماری برای بیمار و خانواده او می شود.

یکی از رسالتهای واحد مددکاری، برقراری ارتباط با مراکز خیریه، مردم نهاد و استفاده از پتانسیلهای منطقه مانند ارگانهای مذهبی و مردمی جهت معرفی مددجویان برای رفع نیازهای دارویی و معیشتی آنان است.

واحد مددکاری با برقراری تعامل و معرفی بیماران به برخی از مؤسسات حمایتی، کمک هزینه های درمانی و بستری بعضی از بیماران (سرطانی، ضایعه نخاعی) را نیز تهیه می‌کند.همچنین با معرفی مددکاری به مراکز تصویر برداری و عینک سازی به خدمات پاراکلنیکی بیماران نیز توجه می شود.

انجام پیوند کلیه، تنها راه رهایی از انجام همودیالیز است که خود هزینه های سنگینی را می‌طلبد.

با حمایت خیرین کمک هزینه آزمایش های پیوند  و پرداخت  بهای دارو برای بیماران مقدور می‌شود.

از دیگر اقدامات واحد مددکاری، تهیه بسته های معیشتی؛ شامل:پوشاک، کفش، مواد غذایی مانند؛ روغن، گوشت، مرغ، برنج، حبوبات، رب گوجه، ماکارونی، کنسرو، چای، محصولات و شوینده های بهداشتی است که در برنامه حمایتی بیماران قرار دارد.

واحد مددکاری علاوه بر کمکهای مذکور در ایام خاص مانند ماه مبارک رمضان ، عید نوروز وهنگام آغاز سال تحصیلی(با پرداخت کمک هزینه تحصیلی و تهیه نوشت افزار) و در شب یلدا، حمایت های نقدی و هدایای غیرنقدی خود را  به بیماران تحت پوشش مرکز درمانی تخصصی خیریه سوده عرضه می دارد.

توجه به نیازهای روحی بیماران و تقویت روحیه آنان کمک بزرگی به سلامت آنان دارد. سفر و اقامت در مشهد مقدس از برنامه های فرهنگی مرگز درمانی تخصصی خیریه سوده است که با کمک خیرین هزینه های این سفر معنوی تأمین می شود.

در شرایط کنونی بحران شیوع ویروس کرونا در کشور، رعایت بهداشت اهمیت بسیاری دارد. واحد مددکاری با اهدای ملزومات بهداشتی به مددجویان از قبیل ماسک، دستکش و مواد ضدعفونی در پیشگیری آنان به بیماری کرونا نقش موثری داشته است.

به امید آنکه اقدامات خداپسندانه واحد مددکاری مورد رضایت درگاه حق تعالی قرار گیرد.

راههای کمک و حمایت به مددجویان:

شماره حساب بانک ملت:۷۴۶۸۶۷۸۵۵۹

شماره کارت:۶۱۰۴۳۳۷۶۰۷۵۶۵۰۳۱

شماره شبا:

IR960120000000007468678559